Urazy w górach - jak postępowaćw przypadku nagłych wypadków

12 września 2024
Kurs Pierwszej Pomocy Bielsko-Biała

W trakcie wędrówki po górach narażeni jesteśmy na różnego rodzaju urazy, takie jak złamania, skręcenia, skaleczenia i rany, obrzęki czy nawet hipotermię. Dlatego ważne jest, aby znać podstawowe zasady postępowania w przypadku znalezienia się w takiej sytuacji.

 

Wybraliśmy szczyt, zaplanowaliśmy szlak do wędrówki, spakowaliśmy plecak i powstaje pytanie. Czy wszystko mamy? Nawet wybierając łatwy szlak często uczęszczany i znany przez nas, należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Będąc na szlaku możemy być osobami udzielającymi Pierwszej Pomocy, lub też sami jej potrzebujący, dlatego warto spakować ze sobą choćby mini apteczkę turystyczną. Do niej natomiast włożyć - co najmniej jedną parę rękawiczek, gazę, gaziki, plaster, nożyczki, chustę trójkątną, oraz folię NRC. Idealnie by było, gdyby znalazła się w niej również sól fizjologiczna (NaCl 0,9% po 10 ml) 

Niezbędne jest również poinformowanie kogoś z bliskich o naszych planach wędrówki - trasie, godzinie powrotu oraz ewentualnych zmianach planów. Dzięki temu w razie potrzeby, służby będą mogły szybko namierzyć naszą lokalizację i udzielić pomocy. W razie konieczności należy wezwać TOPR lub GOPR zależnie od naszej lokalizacji. 

 

W przypadku zaistniałego wypadku oraz urazu – zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, złamania lub złamania otwartego – po zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i poszkodowanemu w myśl zasady, iż dobry ratownik to żywy ratownik, jest wezwanie pomocy i przekazanie dokładnej lokalizacji i stanu poszkodowanego, oraz zabezpieczenie miejsca urazu. Pamiętajmy o komforcie psychicznym oraz termicznym osoby poszkodowanej. 

Urazy wymagają natychmiastowej interwencji. Unieruchomienie kończyny w pozycji zastanej w górach może stanowić problem. Co zatem zrobić i jak zabezpieczyć ową kończynę? Można wykorzystać elementy z kijów trekkingowych, karimatę, gałęzie, ubranie poszkodowanego lub chustę trójkątną. Pod żadnym pozorem nie nastawiamy złamania. 

W przypadku złamania otwartego przed stabilizacją i unieruchomieniem kończy na miejsce rany (krwawiącej z widocznym elementem kostnym) przyłożyć gazę, chroniąc miejsce krwawiące. Należy unikać dotykania rany palcami lub innymi przedmiotami, aby zapobiec infekcji. 

 

Wybierając się w góry warto mieć w głowie maksymę, iż lepiej zapobiegać niż leczyć w związku z czym należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do wędrówki lub wspinaczki górskiej. Odpowiednie obuwie, ubiór, unikanie niebezpiecznych sytuacji, które mogą prowadzić do wystąpienia urazu, nawadnianie organizmu oraz przerwy na odpoczynek. Bezpieczeństwo w górach jest w dużej mierze zależne od nas samych, naszej wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 

A jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z urazami, a często wybierasz aktywny górski odpoczynek zapraszamy na 4 godzinny kurs dotyczący najczęstszych urazów w górach. Tylko u nas dowiesz się jak wykorzystać wszystko co masz dookoła, by móc komuś uratować zdrowie, a na być może i życie. 

 

Logo firmy Akademia R&R Reaguj i Ratuj kurs Pierwszej pomocy Bielsko Biała
Kontakt do Akademi R&R

+48 781 599 463

Kontak do Akademia R&R

biuro@akademiarr.eu

Instagram Akademia R&R reaguj i Ratuj
Facebook Akademi R&R Reaguj i Ratuj

Akademia Reaguj i Ratuj Grzegorz Ścieszka NIP: 5532353440; REGO:529672276

Website created in white label responsive website builder WebWave. 

© Akademia Reaguj i Ratuj 2025.  Wszelkie prawa zastrzeżone.